Kas ir finanšu plānošana

Kas ir finanšu plānošana un kā to pareizi darīt? Vairums iedzīvotāju nemaz nepievērš īpašu uzmanību saviem izdevumiem un daļa arī neseko līdzi tam, cik tad viņi īsti nopelna. Finanšu plānošana bieži vien tiek uzticēta grāmatvedim vai grāmatvežu palīgam. Protams galavārds par svarīgiem lēmumiem ir uzņēmēja direktoram.

Privātpersonām turpretī pati finanšu plānošana nav nemaz tik sarežģīta, jo ikmēneša ienākumi stabilā un oficiālā darbā nemainās, tāpēc tur vairs nav ko plānot, taču ar izdevumiem jau sākās neliela plānošana, jo vienmēr var atrast veidus kā ietaupīt uz ikdienas sīkumiem, gala rezultātā ietaupot paprāvu naudas summu katru mēnesi.

Vienmēr var atrast veidus kā mazliet ietaupīt. Piemēram uz darbu doties ar velosipēdu, pusdienlaikā neiet uz kafejnīcu, bet tā vietā sagatavot pusdienas mājās. Finanšu plānošana ir viena liela zinātne, kuru var apgūt visa mūža garumā. Tomēr finanšu plānošana neaprobežojās tikai ar izdevumu un ienākumu rēķināšanu un ietaupīšanu.

Prasmīgu finanšu plānotājs vienmēr padomās par savu ģimeni un bērniem. Lai bērni varētu doties labās skolās, vēlāk augstskolās. Neskatoties uz to, ka Latvijā izglītība vairāk vai mazāk ir bezmaksas, tomēr vecākiem ir jādomā kā apmaksāt bērnam dzīvesvietu pie skolas, jāgādā mācību materiāli, pusdienas un apģērbs. Tāpēc ir labi jau laicīgi iekrāt naudu, lai bērni var doties savās dzīves gaitās.

Tālāk ir pensija, kuru Latvijā iespējams uzkrāt visās hipotēku bankās. Protams, katrai bankai būs savādāks pensijas plāns, taču tas pieder pie savas nākotnes finanšu plānošanas. Svarīgi ir ņemt vērā arī apdrošināšanu un apdrošināšanas izmaksas, jo dzīvē gadās daudz un dažādi nelaimes gadījumi, no kuriem bieži vien mēz nevaram izvairīties, tāpēc pie finanšu plānošanas ir jāierēķina arī apdrošināšanas izdevumi.

Uzņēmumu finanšu plānošana ir mazliet sarežģītāka. Jau iepriekš minēju, ka lielos uzņēmumos ir nepieciešams viens vai vairāki grāmatveži, lai veiksmīgi plānotu uzņēmuma finanses. Katram uzņēmumam ir jābūt savam individuālam un unikālam finanšu plānam. Nesen atvērtam uzņēmumam tas pārsvarā sastāvēs no budžeta plāna un naudas apgrozījuma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.