Kur vislabāk glabāt naudu

Ir gadījumi, kad nauda tiek krāta, taču kaut kādu iemeslu dēļ nav izlemts par ieguldīšanu konkrētā pasākumā. Kamēr nav noteikta mērķa, vīzijas vai plāna naudas pielietojumam, galvenais naudas glabāšanas veids, kā arī drošākais, ir bankas konts. Sākot ar nelielām summām, kas ik mēnesi tiek atliktas uzkrājumu kontā (krājkontā), var sākt domāt arī par pensiju konta atvēršanu (pie apdrošinātājiem vai bankās). Daudzi atver kontu bērnam, kurā regulāri pārskaita līdzekļus līdz jaunieša astoņpadsmitajai dzimšanas dienai. Ja ir patika, naudas līdzekļu pārvēršana nekustamajā īpašumā, zeltā vai citos dārgmetālos, mākslas priekšmetos, kolekcijās (pastmarku, zelta monētu kolekcijas), antīkās automašīnās un citos priekšmetos, kas ir īpašnieka hobijs, arī ir iespējams naudas uzglabāšanas veids, ko nodrošina priekšmetu vērtība, visticamāk, nezūdot gadu gaitā. Priekšmetu cena šāda veida uzkrājumos, iespējams, svārstīsies, taču ilgtermiņā šī naudas glabāšana attaisno uzticēšanos. Tomēr kolekcijas uzrāda lielāku glabāšanas risku – vērtība tādām var būt augsta, taču bez apdrošināšanas summu viegli zaudēt uguns nelaimēs, plūdos. Tāpēc kolekcijas parasti tiek apdrošinātas, radot tām papildus vērtību.

Naudas glabāšana gan vienmēr saistīta ar kādu risku, tādēļ vislabāk naudu likt lietā. Cita saruna, ja naudas krāšanai (glabāšanai) ir konkrēts mērķis, piemēram, iemaksa automašīnas vai cita transportlīdzekļa, nekustamā īpašuma iegādei. Tādā gadījumā nauda iegūst papildus vērtību ar tai piešķirtās idejas palīdzību, un var uzskatīt, ka šī nauda ir jau ieguldīta ar to brīdi, kad uzsākta tās glabāšana.

Tomēr, ja nekāda konkrēta mērķa nav, ja tas ir vienīgi drošībai paredzēts līdzekļu apjoms, tad, vajadzīgo summu pārsniedzot, var sākt domāt par naudas ieguldīšanu. Šeit paveras itin plašas iespējas: akciju tirgus, ražotnes attīstīšana, nekustamā īpašuma, mežu, lauksaimniecības platību utt. uzpirkšana ar nolūku tālāk pārdot un nopelnīt peļņas uzviju.

Ir gadījumi, kad nepieciešams naudas summu (apdrošināšanas prēmijas vai uzkrājuma noguldījums) uzglabāt, kamēr apdrošinātājs to ieskaita depozītā. To sauc par vienas nakts depozītu. Nauda no vienas nakts depozīta pēc vienas nakts vai pēc konkrēta termiņa nonāk depozīta noguldījumā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.